Common Mint - ORG
Reference: B8502
This Mentha spicata (common, garden, or lamb mint) is can be used in many dishes or drinks. Think of a fresh mint tea or a Mojito! Grows very quickly, so there is always plenty to harvest.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Kitchen garden, Garden perennials, Herbs, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 30-40cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P12.5 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 6. Early Summer (Jun-Jul) | 7. High Summer (Jul-Aug) |
| Prefered location | Sun or partial shade | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Harvest time | Mid summer - Autumn |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Green |
| Suitable for | Edible parts | Plants for pots |
| Delivered as | Rooted plant in 12.5 cm container |
| Group | Herbs | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |