Grøn mynte - BIO
Reference: B8502
Denne Mentha spicata (almindelig mynte, havemynte eller lammemynte) kan bruges i mange retter og drikke. Tænk på en frisk myntete eller en Mojito! Vokser meget hurtigt, så der er altid masser at høste.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Køkkenhave, Stauder, Urter, Spiselige planter
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 30-40cm |
| Blomsterdiameter | 2-3 cm |
| Pottestørrelse | P12,5 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 6. Tidlig sommer (jun-jul) | 7. Højsommer (jul-aug) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge | Solrig |
| Plantetid | marts - maj |
| Høstperiode | Midt sommer-Efterår |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 30 cm |
| Plantetæthed | 9-12 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Grøn |
| Velegnet til | Spiselige dele | Planter til krukker |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 12,5 cm beholder |
| Gruppe | Urter | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |