Clematis Miss Bateman - ORG
Reference: B8404
A beautiful, early flowering clematis. Its flowers are white with redish stamens. Extremely hardy: can survive upto -30C.
Organically grown. 1 plant per pot, 1.5 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Garden perennials, Vines
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 200-300cm |
| Flower size | 10-15 cm |
| Pot size | P12.5 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 5. Late Spring (May-June) | 6. Early Summer (Jun-Jul) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 100 cm |
| Plant density | 1 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | White |
| Suitable for | Plants for pots | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 12.5 cm container |
| Group | Perennials | Vines |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |