Monarda Fireball - ORG
Reference: B8075
Also known as 'bergamot'. Has a beautiful, dark leaves with fire red flowers.
Organically grown. 1 plant per pot, 1.5 lt, with abundant organic soil life.
adidas
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 50-60cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 50 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Red | Pink |
| Suitable for | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |