Dahlia Bilbao - BIO
Reference: B1027
Ger imponerande, tallriksstora blommor. De gula kronbladen med ljusa toppar bjuder in till fest, både sommar och höst. Naturligt framodlad, ekologiskt certifierad. Välj mellan standardpåse med 1 knöl, alternativt ett flerpack.
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Dahlior, Halvkaktusdahlior
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 90-100cm |
| Blommediameter | 10-15 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Soligt |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 60 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Gul |
| Lämplig för | Klippa blommor |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Dahlior |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |