Coreopsis Grandiflora - BIO
Reference: B8078
The beautiful large-flowered tickseed cannot be resisted. Not for gardeners, cut flower lovers and certainly not for bees and butterflies. They do very well in sun or semi-shade in both open ground and in a pretty pot. The yellow flowers will glow at you from June to September.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter, Perenner
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 40-50cm |
| Blommediameter | 2-3 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 6. Tidig sommar (jun-jul) | 7. Högsommar (jul-aug) | 8. Mitten av sensommaren (aug-sep) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtdensitet | 9-12 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Gul |
| Lämplig för | Växter för krukor | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Rotad växt i 11 cm behållare |
| Grupp | Perenner |