Clematis Montana Rubens - BIO
Reference: B8401
Bergsklematis. En av de mest populära klätterväxterna med doftande blommor. Stark och snabbväxande. Denna biologiskt odlade perenna växt återkommer årligen.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1,5 l, med riklig organiskt jord.
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Perenner, Slingerväxter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 200-300cm |
| Blommediameter | 3-5 cm |
| Krukstorlek | P12,5 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 5. Vår (sen) (maj-juni) |
| Placering | Sol till halvskugga | Soligt |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 60 cm | 100 cm |
| Växtdensitet | 1 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Rosa |
| Lämplig för | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Rotad växt i 12,5 cm behållare |
| Grupp | Perenner | Slingerväxter |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |