Lavendel - Lavandula angustifolia Hidcote - BIO
Reference: B8020
Alla känner igen lavendel som den vackra, utsökt doftande trädgårdsväxten med de blå blommorna, men visste du att du kan laga mat med den?
Ekologiskt certifierade. 1 växt per kruka, 1 l, med riklig organiskt jord.
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter, Perenner, Ätliga växter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 50-60cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| Krukstorlek | P11 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 6. Tidig sommar (jun-jul) |
| Placering | Soligt |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtdensitet | 9-12 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Lila |
| Lämplig för | Ätbara delar | Växter för krukor | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Rotad växt i 12,5 cm behållare |
| Grupp | Perenner |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |

