Vinca Minor P9 - BIO
Reference: B7024
Liten perenilla (Vinca Minor), Europas bästa marktäckare
- Bra marktäckare
- Lämplig för sol och halvskugga
- Små lila blommor (ca 3 cm)
- P9-kruka (0,5 l) med friska, starka rötter
- 100 % ekologiskt odlad
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Perenner
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 5-15cm |
| Blommediameter | 2-3 cm |
| Krukstorlek | P9 |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 2. Vår (tidig - marts) | 3. Mittfrühling (april) | 4. Vår (mitt–sen) - (apr-maj) |
| Placering | Halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 30 cm |
| Växtdensitet | 6-9 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Blå |
| Lämplig för | Markväxt | Växter för krukor | Bin Vänliga |
| Grupp | Perenner |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |

