Dahlia Mexican Star - BIO
Reference: B1036
Naturligt odlade, ekologiskt certifierade. Välj mellan standardpåse med 1 knöl, alternativt ett flerpack
Beställ nu, leverans inom 2-5 arbetsdagar
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Dahlior, Dahlior med öppet hjärta, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 70-80cm |
| Blommediameter | 5-10 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | Sommar och höst (jul-nov) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | Förkultivera från mars | maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | I kalla zoner: gräva ut och förvara för vintern |
| Planteringsavstånd | 50 cm |
| Planteringsdjup | 5-10 cm |
| Växtdensitet | 3-6 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Rød |
| Lämplig för | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Bin Vänliga |
| Märke | Natural Bulbs |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |

