Clematis Viticella - ORG
Reference: B8407
This Italian Leather Flower blooms from July to September with purple-blue flowers and can grow to a height of several metres in a few years. The flowers are highly prized by bees and bumblebees but are also pleasing to gardeners. This Clematis is very hardy, but does lose its leaves when it gets cold.
Organically grown. 1 plant per pot, 1.5 lt, with abundant organic soil life.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
adidas
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials, Vines
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 150-200cm | 200-300cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P12.5 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) | 8. Mid to late Summer (Aug-Sep) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 100 cm |
| Plant density | 1 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Purple |
| Suitable for | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 12.5 cm container |
| Group | Perennials | Vines |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |