Salvia Uliginosa 'African Sky' - ORG
Reference: B8094
Whether you want to enjoy color in your garden for a long time or provide food for bees for a long time, it doesn't matter, but this Salvia Uliginosa will continue to bloom. Until October, in fact. The sky-blue flowers grow to about one meter high and are therefore extra noticeable! Sunlight is desirable, as is slightly moist soil. We also call it bog sage.
Salvia Uliginosa ‘African Sky’ is organically grown and comes as a rooted plant in a 1-liter pot with plenty of ecological soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 120-140cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 50 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Light blue |
| Suitable for | Plants for pots | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |





