Fragaria Ostara - ORG
Reference: B8074
Ostara strawberry is an everbearing variety. It will continue to produce fruits into October. Grow your own organic, juicy, round and tasteful red berries. Perennial, grown organically.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Kitchen garden, Summer garden for pollinators, Garden perennials, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 15-25cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 5. Late Spring (May-June) | 6. Early Summer (Jun-Jul) | 7. High Summer (Jul-Aug) | 8. Mid to late Summer (Aug-Sep) |
| Prefered location | Sun or partial shade | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Harvest time | Mid summer - Autumn |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 20-25 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Red | White |
| Suitable for | Edible parts | Plants for pots | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials | Fruit |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |