Allium Ursinum - ORG
Reference: B8046
Wild garlic. Ramsons. Wild cowleek. The leaves are edible. This crop grows quickly and multiplies, so it needs plenty of space. Wild garlic blossoms beautiful white flowers in April.
Organically grown. 1 plant per pot, 1.5 lt, with abundant organic soil life.
Unfortunately, this product is sold out.
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 15-25cm |
| Flower size | 3-5 cm |
| Pot size | P12.5 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 3. Mid Spring (April) |
| Prefered location | Shade or partial sun |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 10-15 cm |
| Plant density | 6-9 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | White |
| Suitable for | Edible parts | Ground cover | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 12.5 cm container |
| Group | Native plants | Herbs | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |

