Campanula Trachelium - ORG
Reference: B8009
This Nettle-leaved Bellflower is a native plant and thrives in (partial) shade. Grown organically.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
adidas
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 90-100cm |
| Flower size | 3-5 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 6. Early Summer (Jun-Jul) | 7. High Summer (Jul-Aug) |
| Prefered location | Shade or partial sun |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 40 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Edible parts | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Native plants | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |