Armeria Maritima - ORG
Reference: B8077
Sea thrift is a sweet little plant that hardly occurs naturally in the Netherlands anymore, perhaps only on the Wadden Islands. We also call it sea pink.
The soft pink flowers are not very big, but attract many bees and butterflies. Because of its limited height, English grass can be used well as a ground cover, but it also fits nicely in a pot. If given a nice sunny spot, they will flower from late spring to mid-summer.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 15-25cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 5. Late Spring (May-June) | 6. Early Summer (Jun-Jul) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 20-25 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Ground cover | Plants for pots | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Native plants | Perennials |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |