Dahlia Little Swan -tm- - BIO
Reference: B1050
Denne dahlia Little Swan forbliver fin og kort, så den kan placeres i midten eller forrest i bedet. De åbne blomster gør bierne glade med den ansvarlige pollen. Takket være de mørke blade er kontrasten til de hvide blomster fortryllende.
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Dahliaer, Dahliaer med åbent hjerte, Sommerblomstrende løg til bier
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 40-50cm |
| Blomsterdiameter | 5-10 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Solrig |
| Plantetid | Forspire fra marts | maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | I kolde zoner: grav ud og opbevar om vinteren |
| Planteafstand | 40 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Hvid |
| Velegnet til | Planter til krukker | Bier Venlige |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | Dahliaer |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |