Rosmarin - BIO
Reference: B8503
Rosmarin er oprindeligt en middelhavsplante og meget velegnet til saucer, okse- og lammeretter. Den er også blevet kaldt et lægemiddel, der forbedrer fordøjelsen og luftvejene. Rosmarin er mere end bare en krydderurt, den charmerende busk er et aktiv for enhver have.
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Køkkenhave, Stauder, Urter, Spiselige planter
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 70-80cm | 90-100cm |
| Blomsterdiameter | <1 cm |
| Pottestørrelse | P12,5 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 4. Midt - sene forår (apr-maj) | 5. Sene forår (maj-juni) |
| Foretrukne placering | Solrig |
| Plantetid | marts - maj |
| Høstperiode | Hele året |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 40 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Blå | Hvid |
| Velegnet til | Spiselige dele | Planter til krukker | Bier Venlige |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 12,5 cm beholder |
| Gruppe | Urter | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |