Allium Senescens - ORG
Reference: B8086
Allium Senescens is a very sweet little allium. The flower heads have a very subtle soft purple color with a silvery sheen. They look good enough to eat. And luckily you can, because they are organically grown. You don't need to tell the bees and butterflies that, though, because they'll notice it themselves! Please note that we supply these beautiful alliums as potted plants. They bloom a little later than spring bulbs, mainly in the summer months of June, July, and August. So plant them in your garden if you want to enjoy alliums for even longer!
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 40-50cm |
| Flower size | 3-5 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 6. Early Summer (Jun-Jul) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 20-25 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Edible parts | Plants for pots | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |

