Lathyrus Sylvestris - ORG
Reference: B8408
The 'Flat Pea' is a good climber and can grow up to two metres tall if they have a bit of good support. The pink flowers attract lots of (wild) bees, bumblebees and butterflies in summer and enrich the life in your garden. Lathyrus is well hardy.
Organically grown. 1 plant per pot, 1.5 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials, Vines
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 150-200cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P12.5 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 6. Early Summer (Jun-Jul) | 7. High Summer (Jul-Aug) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 40 cm |
| Plant density | 6-9 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 12.5 cm container |
| Group | Native plants | Perennials | Vines |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |