Dahlia Waltzing Mathilda -tm- - ORG
Reference: B1037
Grown organically. 1 tuber per pack or select the value pack
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Dahlias, Open heart dahlias
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 50-60cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | Pre-sprouting from March | May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 50 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Red | Pink |
| Suitable for | Plants for pots | Bee Friendly |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Bee Friendly |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |