Dahlia Café au Lait - ORG
Reference: B1041
This dinner-plate size dahlia is intriguingly coloured like a latte coffee ... café au lait. From late summer into late autumn these large plants will continue flowering if you cut flowers regularly. Grown organically.
Unfortunately, this product is sold out.
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Dahlias, Dinner plate dahlias
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 90-100cm |
| Flower size | 20-25 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sun or partial shade | Sunny |
| Planting season | Pre-sprouting from March | May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 60 cm |
| Planting depth | 5-10 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink | White |
| Suitable for | Cut flowers |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Dahlias |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |

