Anemone de Caen - ORG
Reference: B9036
Anemones coronaria ‘De Caen’ are richly flowering tubers. The flowers come in fresh shades such as red, white, pink, purple, and blue. With a mix, it is always a surprise which colors will emerge. The anemones have silky petals and a striking dark center. They grow to a height of between 20 and 40 cm and are ideal for brightening up flower beds or borders. They also look beautiful as a bouquet on the table. They prefer a slightly sheltered spot. Before planting, soak the tubers in water for 24 hours to enhance their germination and flowering. The photo shows the difference: before and after soaking in water, the tubers have absorbed all the moisture. Oh, and the bees love them!
Unfortunately, this product is sold out.
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 40-50cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Add extra cover for the winter | Dig up and store before the winter |
| Planting distance | 5-8 cm |
| Planting depth | 5-8 cm |
| Plant density | 50-100 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Mixed Colours |
| Suitable for | Plants for pots | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Flower bulb in bag |
| Group | Anemone |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |







