French Tarragon - ORG
Reference: B8504
The French Tarragon (Artemisia dracunculus) is a bushy perennial that loses its leaves and grow back every winter. The decorative, herbaceous, and aromatic leaves are dark green and grow in a line. It flowers in july and august with insuspicious yellow flowers.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Kitchen garden, Garden perennials, Herbs, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 70-80cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) | 8. Mid to late Summer (Aug-Sep) |
| Prefered location | Sun or partial shade | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Harvest time | Mid summer - Autumn |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Add extra cover for the winter |
| Planting distance | 40 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Green |
| Suitable for | Edible parts | Plants for pots |
| Delivered as | Rooted plant in 12.5 cm container |
| Group | Herbs | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |