Pimpernelle - Sanguisorba minor - ORG
Reference: B8095
The lesser burnet was once a common sight in monastery gardens due to its medicinal properties (Sanguisorba means ‘blood-stopper’), but now we see it not only in ornamental gardens but also in vegetable gardens. It turns out that its leaves are very tasty and refreshing in salads! The spherical flower spikes are clearly visible from May to July and bees love them!
Sanguisorba minor is organically grown and is supplied as a rooted plant in a 1-liter pot with plenty of ecological soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 40-50cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Brown | Pink |
| Suitable for | Edible parts |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |



