Yarrow - Achillea millefolium - ORG
Reference: B8084
Yarrow is a plant that is found throughout the northern hemisphere and is also considered a native plant in Europe. Wild bees and butterflies find common yarrow unusually tasty. And people didn't think yarrow was bad either. In the past, it was even used to make beer and to dress wounds. Nowadays, we usually use it to make tea. Us? We especially like it in the garden!
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 50-60cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | Summer and Autumn (Jul-Nov) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 40 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | White |
| Suitable for | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Native plants | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |

