Succisa Pratensis - ORG
Reference: B8064
Devil's-bit. Similar to a Scabiosa that is distinguished by its elongated, smooth leaves. Height of 80 cm.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 70-80cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 6. Early Summer (Jun-Jul) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Native plants | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |