Nepeta Cats Pyjamas - ORG
Reference: B8054
Catnip. This Nepata grows compact and round. The indigo flowers grow on ears from the ground till their end pionts. Even after the flowering period is over the plant (its bracts) keeps a pink purple clour. Its green grey leaves smell lovely.
Organically grown. 1 plant per pot, 1.5 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 40-50cm |
| Pot size | P12.5 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Suitable for | Plants for pots | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 12.5 cm container |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |