Vinca Minor - ORG
Reference: B8043
Vinca minor Organic Dwarf or Lesser Periwinkle Colour: blue Moisture requirement: Normal Distance / Quantity: ± 30 cm / ± 11 per m²
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 15-25cm |
| Flower size | 3-5 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 4. Middle - late Spring (Apr-May) |
| Prefered location | Shade or partial sun | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Suitable for | Ground cover | Plants for pots | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |