Dahlia Mix Pompon - BIO
Reference: B1095
Med den här härliga pompon dahliamixen kan du njuta av 100 dagars blomning i violett, rosa och hvid. En blandning för både rabatt och snitt. Framodlas ekologiskt, därmed ett utmärkt bidrag till en säker miljö för både människor och djur. Blommorna kan avnjutas från sommarens mitt till senhösten. Naturligt framodlade, ekologiskt certifierade. Välj en standardpåsen med 3 knölar, alternativt ett storpack.
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Dahliaer, Pompon georginer
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 100-120cm |
| Blomsterdiameter | 5-10 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | Forspire fra marts | maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | I kolde zoner: grav ud og opbevar om vinteren |
| Planteafstand | 60 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Blandade Färger |
| Velegnet til | Afskårne blomster |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | Dahliaer |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |