Dicentra Spectabilis - BIO
Reference: B8072
Blødende hjerte med mange hjerteformede lyserøde blomster, der dingler fra hver stilk. Hvide tårer ser ud til at falde fra disse buketter, deraf navnet. Flerårig, dyrkes økologisk.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Stauder
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 50-60cm |
| Blomsterdiameter | 2-3 cm |
| Pottestørrelse | P11 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 4. Midt - sene forår (apr-maj) | 5. Sene forår (maj-juni) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 50 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Röd | Lyserød | Hvid |
| Velegnet til | Planter til krukker | Bier Venlige |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 11 cm beholder |
| Gruppe | Stauder |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |