Helenium Sahins Early Flowerer - BIO
Reference: B8051
Nysevej. Denne blomst starter med en lys orange nuance, der skifter til gul i løbet af sæsonen. Blomstrer fra juli til september.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Sommerblomstrende løg til bier, Stauder
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 80-100 cm |
| Blomsterdiameter | 3-5 cm |
| Pottestørrelse | P11 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 7. Højsommer (jul-aug) |
| Foretrukne placering | Solrig |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 40 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Appelsin |
| Velegnet til | Afskårne blomster | Bier Venlige |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 11 cm beholder |
| Gruppe | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |