Aquilegia Vulgaris - BIO
Reference: B8007
Aquilegia vulgaris, almindelig akeleje, er kendt og elsket for sin nemme formering. Denne sjove lille plante dukker op overalt. Højden varierer mellem 40 og 80 cm.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Sommerblomstrende løg til bier, Stauder, Spiselige planter
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 50-60cm |
| Blomsterdiameter | 3-5 cm |
| Pottestørrelse | P11 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 5. Sene forår (maj-juni) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 30 cm |
| Plantetæthed | 9-12 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Violet |
| Velegnet til | Spiselige dele | Planter til krukker | Afskårne blomster | Bier Venlige |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 11 cm beholder |
| Gruppe | Oprindelige planter | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |