Dahlia Dekorativ Rød - BIO
Reference: B1002
En smuk, stor, rød pryddahlia
Nogle gange er der produkter, der ikke behøver mere information end billedet. Denne pryddahlia er netop sådan et.
Stor rød dahlia-blomst med en diameter på ca. 8 centimeter, der bliver ca. en meter høj. Plant, lad den vokse, klip den af til vasen, og gentag det indtil oktober! Så kan du nyde økologiske blomster i fulde drag!
Bestil nu, levering inden for 2-5 hverdage
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Dahliaer, Dekorative georginer
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 80-100 cm |
| Blomsterdiameter | 5-10 cm |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | Sommer og Efterår (jul-nov) |
| Foretrukne placering | Sol og delvis skygge |
| Plantetid | Forspire fra marts | maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | I kolde zoner: grav ud og opbevar om vinteren |
| Planteafstand | 60 cm |
| Plantedybde | 5-10 cm |
| Plantetæthed | 3-6 per. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Röd |
| Velegnet til | Afskårne blomster |
| Leveres som | Blomsterløg i en pose |
| Gruppe | Dahliaer |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |

