Lilium OT Robina - BIO
Reference: B9043
Att en lilja stimulerar dina sinnen genom doft och färg behöver vi inte förklara närmare. Inte heller att de stora trumpetformade blommorna är vackra i din trädgård eller ens att de är fantastiska i en bukett. Men vi vill gärna berätta att du kan beställa dem som ekologiskt odlade lökar från oss!
Tyvärr är denna produkt slutsåld.
Natural Bulbs
-
100 % ekologiskt NL-BIO-01
Detail
Sommarblommande, Olika växter, Sommarblommande blomsterlökar binas favoriter
Specifikationer
| Mått | |
|---|---|
| Höjd | 60-70cm | 70-80cm |
| Blommediameter | 15-20 cm |
| När & var | |
|---|---|
| Blomningsperiod | 7. Högsommar (jul-aug) | 8. Mitten av sensommaren (aug-sep) |
| Placering | Sol till halvskugga |
| Planteringstid | mars - maj |
| Delivery period | Mars–maj |
| Planteringsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhårdhet | Okänslig för frost i de flesta zoner |
| Planteringsavstånd | 20-25 cm |
| Planteringsdjup | 10-15 cm |
| Växtdensitet | 9-12 per m² |
| Andra | |
|---|---|
| Färg | Rosa |
| Lämplig för | Växter för krukor | Klippa blommor | Bin Vänliga |
| Levereras som | Blomlökar i en påse |
| Grupp | Perenner |
| Certifiering | EKOLOGISK NL-BIO-01 |