Paeonia Sarah Bernhard - ORG
Reference: B8056
Paeonia 'Sarah Bernhardt' is a beautiful perennial with a light pink flower. This peony blooms in May and June and reaches a height of 80-100 cm. Peonies prefer a place in the sun or a little shade. The flowers are great for cutting.
Organically grown. 1 plant per pot, 1.5 lt, with abundant organic soil life.
Unfortunately, this product is not available.
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 90-100cm |
| Flower size | 15-20 cm |
| Pot size | P12.5 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 5. Late Spring (May-June) |
| Prefered location | Sunny |
| Planting season | March - April |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 60 cm |
| Plant density | 2 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Pink |
| Suitable for | Cut flowers |
| Delivered as | Rooted plant in 12.5 cm container |
| Group | Paeonia | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |