Anemone Honorine Jobert - BIO
Reference: B8005
Anemone nemorosa 'Honorine Jobert' or white wood anemone flowers from the second year in spring. Prefers humid, airy soil. In the case of solid clay soil, loosen the soil first by working wood chips and leaf-mould or compost through it.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 100-120cm |
| Flower size | 5-10 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 7. High Summer (Jul-Aug) | 8. Mid to late Summer (Aug-Sep) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm | 40 cm |
| Plant density | 6-9 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | White |
| Suitable for | Plants for pots | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |