Paeonia Karl Rosenfield - BIO
Reference: B8055
Paeonia 'Karl Rosenfield' er en populær carmine rød pæon. Det blomstrer i juni og juli. Dens dobbelte sfæriske carmine røde blomster har en mild duft og vokser på stærke stængler.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1,5 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Desværre er dette produkt ikke tilgængeligt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Stauder
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 90-100cm |
| Blomsterdiameter | 15-20 cm |
| Pottestørrelse | P12,5 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 7. Højsommer (jul-aug) |
| Foretrukne placering | Solrig |
| Plantetid | marts - april |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 60 cm |
| Plantetæthed | 2 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Violet |
| Velegnet til | Afskårne blomster |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 12,5 cm beholder |
| Gruppe | Paeonia | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |