Allium Ursinum - BIO
Reference: B8046
Vild hvidløg. Ramsons. Wild cowleek. Bladene er spiselige. Denne afgrøde vokser hurtigt og formerer sig, så den har brug for masser af plads. Vild hvidløg blomstrer smukke hvide blomster i april.
Dyrkes økologisk. 1 plante pr. potte, 1,5 lt, med rigeligt organisk jordliv.
Desværre er dette produkt udsolgt.
Natural Bulbs
-
100% økologisk NL-BIO-01
Detail
Sommerblomstrende løg, Sommerblomstrende løg til bier, Stauder, Spiselige planter
Egenskaber
| Dimensioner | |
|---|---|
| Højde | 15-25cm |
| Blomsterdiameter | 3-5 cm |
| Pottestørrelse | P12,5 |
| Hvornår & hvor | |
|---|---|
| Blomstringsperiode | 3. Midt forår (april) |
| Foretrukne placering | Skygge og halv sol |
| Plantetid | marts - maj |
| Leverans period | marts-maj |
| Plantningsinstruktioner | |
|---|---|
| Vinterhardhed | Ufølsom over for frost i de fleste zoner |
| Planteafstand | 10-15 cm |
| Plantetæthed | 6-9 pr. m² |
| Andre | |
|---|---|
| Farve | Hvid |
| Velegnet til | Spiselige dele | Bunddække | Bier Venlige |
| Leveres som | Rodfæstet plante i 12,5 cm beholder |
| Gruppe | Oprindelige planter | Urter | Stauder |
| Mærke | Natural Bulbs |
| Certificering | ØKOLOGISK NL-BIO-01 |

